BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI – RİNOPLASTİ

Burun estetiği operasyonları genelde şekil bozukluğu veya sağlık problemleri neticesinde ortaya çıkmaktadır. Burun altın oran dediğimiz bir çerçevede, yani yüzümüzün tam ortasındadır. Bu sebepten dolayı hem estetik olarak hem de sağlık açısından yapılacak operasyonun önemi doktor kalitesi ile bağdaşmaktadır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI – RİNOPLASTİ NEDİR?

Burun estetiğini iki ana başlık altında toplayabiliriz. Birincisi, yapısal bozukluklar sonucu rahat nefes alamama, koku almama, uyku bozukluğu gibi sebeplerdir. Kaza, çarpma veya bir travma sonrasında bu rahatsızlıklar yaşanabilir. İkincisi, estetik kaygılardan dolayı yapılan operasyonlardır. Genelde insanlar yüz yapılarına uymadığı , görsel olarak kendini rahatsız ettiği, kendini daha mutlu hissedeceğine inandığı için yapılan operasyonlardır.

Operasyon öncesinde hastanın istekleri göz önüne alınır ve doktor ile beraber yüz yapısına uygun olacak bir operasyona karar verilir.

BURUN ESTETİĞİ KİMLERE YAPILIR?

Gelişimini tamamlamış her insana operasyon yapmak mümkündür. Genel itibari ile bayanlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş sonrası yapılmaktadır. Operasyon yapılacak kişilerin psikolojik olarak hazır olmaları da önemlidir.

BURUN AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Operasyon genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1,5 – 2 saat sürmektedir. Açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Eğer şekil bozukluğu dışında nefes alma problemi de yaşanıyorsa operasyonda iki işlem aynı anda yapılmaktadır.

BURUN AMELİYATI ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Burun ameliyatı öncesinde hastanın daha önce geçirdiği operasyon ve devamlı kullandığı ilaçlar var ise doktor ile görüşülür ve bir fikir birliğine varılır.  Operasyon öncesi kişinin kan değerlerine mutlaka bakılmalıdır. Alkol kullanımı 3 gün önceden bırakılmalı, sigara kullanımı operasyon öncesi ve sonrasında azaltılmalıdır.

BURUN AMELİYATI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Operasyon sonrasında herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Bazı durumlarda hafif morluk ve şişlik olma olasılığı mevcuttur. Burun  ameliyatı sonrasın da tedbir amaçlı bir gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

Operasyondan sonraki üçüncü gün  kontrole gelinerek tamponlar çıkartılır. Tamponlar alındıktan sonra günlük yaşantımızda herhangi bir engel yaşanmamaktadır. Altıncı günün sonunda ateller çıkartılır. Operasyon sonrasında dış etkenlere karşı dikkatli olunmalı ve darbe , çarpma gibi durumlardan korunulmalıdır.

Burun operasyonunun tamamen iyileşmesi 3 – 6 ay sürebilir.

Sizi Arayalım