Estetikte Arap Baharı

Türkiye’yi ziyaret eden Arap turistlerin dikkatini turistik ve tarihi mekanların yanı sıra estetik cerrahi operasyonlar da çekiyor.
Arap hastaların görüntülerine çok önem verdiğini söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel, “Arap kadınları yüzlerini saklasalar da birçok millete göre görünüşleri konusunda çok daha fazla ilgililer. Yüzlerinde, ellerinde, beğenmedikleri en küçük noktayı bile değiştirmek için buraya kadar geliyorlar ve isteklerini net belirtiyorlar” dedi.
ArtPlast Estetik Cerrahi’den Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir de özellikle Arap ülkeleri ve Ortadoğu’dan gelen hasta sayısında artış olduğunu bildirdi. Bu kişilerin; estetik cerrahi, göz ve zayıflama branşlarında tedavi olmak için Türkiye’ye geldiğini söyleyen Özdemir, Kuveyt, Libya, Mısır, Suriye, Katar, Fas, Türkmenistan gibi ülkelerden gelen hasta adaylarının operasyon dönemi ve iyileşme sürecini Türkiye’de geçirip ülkesine yenilenmiş bir şekilde döndüğünü kaydetti.

 Akkaya burnu istiyorlar
Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Konsorsiyumu’nun başkanlığına seçilen, Türkiye’nin önde gelen plastik ve rekonstrüktif cerrahlarından Prof. Dr. Onur Erol, şöyle konuştu:
“Türkiye son 10 yılda plastik cerrahi alanında çok büyük gelişmeler kaydetti. Estetik turizminin de buna paralel artması kaçınılmaz. Bu alan, Türkiye’ye turist olarak gelen Ortadoğu, Arap ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’den vatandaşların burun, bölgesel incelme, meme estetiği, yüz gençleştirme gibi sağlık uygulamalarıyla tesadüfen tanışıp uygulama yaptıranların memnuniyetini ülkelerine taşımalarıyla gelişti, iyi örnekler arttıkça da daha fazla turist estetik operasyonlar için ülkemizi tercih etmeye başladı. Bana en çok burun estetiği için başvuruyorlar. Deniz Akkaya ve Petek Dinçöz’ün burnu gibi ‘Turkish Delight’ burun estetiği Araplar arasında da çok talep görüyor. Yüz germe, karın germe, vaser liposuction, burun ve cilt gençleştirme uygulamaları ağırlıkta olmak üzere Arap turistlerin tercih ettiği estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Azeri ve Türklerde meme büyütme ameliyatları çoğunluktayken, Araplarda meme küçültme ameliyatları daha fazla yapılıyor. Kaza, yara, doğum izleri ve çatlak izlerini burada gideriyorlar.”

Sizi Arayalım