KAŞ EKİMİ NEDİR?

Gözlerin ve yüzün güzelliğini ortaya çıkaran, yüz ifadesini güzelleştiren ve estetik açısından bir bütünlük sağlayan en önemli yapı kaştır. Kaş hareketleri ile insanlar duygularını karşı tarafa aksettirebilir,anlatmak isteiğini anlatır.

Kaşlar genellikle sıkça alınma sonucunda kaybedilmektedir. Günümüzde moda değişkenliğininde kaşlar üzerinde büyük etkisi vardır. Bunun yanı sıra yanık,kaza ve cilt hastalıkları sonucunda kaybedilebilinir.Kaşlar, travmalar, yanıklar, kazalar ve bazı cilt rahatsızlıkları sonucu kaybedilebilirler. Günümüzde kaşların şekillendirilmesi moda akımlarının etkisinde de kalmaktadır. Bu akımların etkisiyle kaşlar alınarak şekillendirilmektedir ancak bir müddet sonra ve sıkça alınma sonucu, kaş zarar görebilmekte ve kaşın bazı bölgeleri daha sonra kalınlaştırılmak istense dahi başarılı olunamamaktadır.

KAŞ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Kaş ekimi operasyonu mikro motor yardımı ile yapılmaktadır. Saç ekiminde kullanılan FUE yöntemi kullanılmaktadır. Kafamızın arka kısmında az bir alan kullanılarak kökler toplanır. Toplanılan kökler ayrıştırılır ve kaş bölgesinde kanallar açılarak ekim gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile birlikte yapılan işlem ortalama 2  saat sürmektedir. Kaş ekimi yapılan bölgede 1 hafta ufak toplu iğne başı büyüklüğünde kabuklanmalar oluşur. Kabuklar döküldükten sonra kaş ekimi yapıldığı anlaşılmamaktadır.

Ekilen kaşlar 3 ay sonra çıkmaya başlar 6. Ay sonunda süreç tamamlanır.

Kaş ekimi sonrasında 15 gün deniz, hamam ve sauna kullanılması yasaktır.

KAŞ EKİMİNDE DOĞALLIK

Yüzün anatomik yapısını ve doğallığını bozmayacak şekilde doktor ile hasta planlamasını yapar ve işlem başlar. İnsan kaşlarının 3 ayrı açısı vardır ve 3 ayrı yönde kanallar açmak gerekmektedir. Açılan kanallara göre  ekim gerçekleştirilir ve doğal bir görünüm sağlanır.

KAŞ EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI

KAŞ EKİMİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Kaş ekiminden 1 gün önce hastamız alkol ve kan sulandırıcı bir ilaç almaması gerekmektedir. Operasyona gelirken önden düğmeli veya fermuarlı ( gömlek vs ) bir giysi ile gelmeli. Hastamız operasyona mutlaka karnı tok bir şekilde gelmelidir. Operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. Hastamız bir gününü operasyona ayırmalıdır.
Operasyon esnasında hastamız film izleme, tablet telefon vb. imkanları olduğu için bu süreç düşünüldüğünden daha rahat geçmektedir.

KAŞ EKİMİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Kaş ekimi sonrasında takip eden gün pansumanı yapılmaktadır. Bandaj çıkarılır ve solüsyonla pansuman yapılır. Operasyon sonrası saçlar nasıl yıkanacağız gösterilir. Kaşların nasıl ve ne kadar yıkanacağı  ekim ekibi tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatır. Kaş ekim bölgesi açıkta kaldığı için,dış temastan ve etkilerden korumak gerekmektedir.(özellikle ilk 3 gün).
Ekim yapılan bölge elle kaşınmaması gerekmektedir. Kaşıntı önleyici sprey kullanılmaktadır.. Ekim sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi 7-10 gün içerisinde gerçekleşir.
Ekilen kaşlar 10. Günden itibaren dökülür. 3. Aydan itibaren çıkmaya başlar 6. Ayda süreç tamamlanır. Ekim sonrası ilk 15 gün ağır spor yapılmamalı, havuz, sauna kullanılmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Fue yöntemi ile yapılan  kaş ekimi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Ekilen kaşların bakımı gayet basittir. Hastanemizde size gösterilen şekilde ortalama 10 gün yıkamanız yeterlidir.

Ekilen kaşlar 3 ay içinde sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Tüm kaş köklerinin uzaması ise 6 ayı bulmaktadır.

Kaşın çıkış istikametine doğru doğal bir ekim yapıldığı takdirde, istediğiniz yöne ve uzunluğa sahip olabilirsiniz.

Kaşların kesilmesi şart değil. Bu konuda sizin açıklığınız ve kaş tipiniz önemlidir.

Operasyondan en önem verdiğimiz husus kaşın çıkış yönü dikkate alınarak, çıkış istikametine doğru kanalların açılmasıdır. Bu şekilde son derece doğal bir görünüme kavuşacaksınız.

Kökleri aldığımız yerden tekrar kaş uzamaz. Kök tüm yapısı ile yeni yerinde uzamaya başlar. Dönor bölgesinden aldığımız kaşlar doğru bir şekilde alınırsa, o bölgeden saç alındığı belli olmaz.

Ekilecek olan bölgenin ve aldığımız greft dokuların durumuna göre değişmektedir. Ortalama 6- 8 saat sürmektedir.

Dönor bölgesinden yeteri kadar greft doku bulunamazsa kaş ekimi gerçekleştirilemez.

Sizi Arayalım