MEME KÜÇÜLTME (GÖĞÜS KÜÇÜLTME) AMELİYATI

Büyük memeler kadınlarda çok önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlık sorunlarının yanı sıra psikolojik olarak da etkilemektedir.
Büyük memeli kadınlarda;
İstenilen kıyafetlerin giyinilmemesi, sütyen askısının omuzda yarattığı iz, fiziksel aktivitelerin yapılamaması, memelerin büyük ve ağır olmasından dolayı omuzda ve sırtta oluşan ağrılar başlıca problemlerdir.
Meme küçültme ameliyatında amaç, hastanın şikayetini gidermek, eşit büyüklükte ve formda simetrik göğüsler elde etmektir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI EMZİREBİLİR MİYİM?

Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonun korunması mümkündür.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASINDA İZ KALIR MI?

Operasyon sonrası ufak tefek izler kalır ama zaman içerisinde hafifleyerek silik bir duruma gelir. Meme operasyonlarında kullanılan yönteme bağlı olarak ameliyat izi bikini ve ya iç çamaşırı içinde kalacağı için, görsel olarak rahatsız edici bir durum söz konusu değildir. Operasyon sonrasında ve öncesinde hastaların sigarayı minimize etmleri hem iz konusunda hemde iyileşme sürecinde cok büyük etkileri vardır.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Meme küçültme ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Bir gece hastanede yatış yeterlidir.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Operasyon hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastanın isteğine ve vücut yapısına göre slikon seçimi yapılır. Alkol kullanımı 3 gün önceden bırakılmalı, sigara kullanımı operasyon öncesi ve sonrasında azaltılmalıdır.  Operasyon ortala 1,5 – 2 saat sürmektedir.

MEME KÜÇÜLTME OPERSYONU SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Bir gece hastanede yatış süresinden sonra doktor tarfından kontroller yapılarak hasta taburcu edilir. Hasta evinde 3 gün istirahat etmelidir. Operasyon sonrası doktor kontrollerine gelerek pansumanlar yapılmalı. 3 hafta boyunca ağır kaldırma, kollar ile bir şey çekme-itme yapılmamalıdır. 1 hafta sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir.

Sizi Arayalım