SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç ekimi, saçlarının belli bir kısmını kaybetmiş kişiler için,saçların doğal yöntem ile kalıcı olarak tekrar geri kazandırmanın bir yoludur.
Hastanın kendi sağlıklı saçlarının dökülme yaşanmayan bölgeden alınarak, seyrelmiş veya tamamen dökülmüş olan bölgeye doğal ve kalıcı bir görüntüye kavuşturarak saçların transefrini gerçekleştirmektir.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

2001 yılında ilk kez uygulanmaya başlanılan FUE yöntemi bütün dünyada tercih edilen tedavi yöntemidir. Kesi ve dikiş izi olmadan ve bundan dolayı yara izi bırakyan lokal anestizi ile yapılan bir tedavidir.FUE yöntemi ağrısız ve acısız olduğundan hastaların tedirginliklerini ortadan kaldıran bir yöntemdir.

FUE yöntemi ile başın arka kısmından yani iki kulak arasından belirli bir matematiksel yöntem kullanılarak genetik olarak dökülmemeye karşı dirençli saçlar alınır. Alınan sağlıklı saç kökleri doğal görünümünü koruyarak seyrelme veya kellik olan bölgeye ekilir.

FUE yönteminde mikro motor sayesinde 7- 8- 9 mm lik panç uçları ile yapılmaktadır. 2. Veya 3. Seans operasyon yapılmaması için dönor bölgesinden maksimum bir greft alınması gerekmektedir. Alınan kökler özel solüsyonda bekletilir ve ayrıştırılır. Daha saç ekiminde en önemli unsur olan kanal açılımına başlanır. Kanallar açılırken saçın çıkş istikametine doğru açıldığı takdirde doğal bir görünüme sahip olunur.
Solüsyonda bekletilen kökler açılan kanallara düzgün bir şekilde panç yardımı ile ekilerek işlem tamamlanır.

Saç ekimin sonuçlarının mükemmel olabilmesi için, greftlerin doğru alınması ,kanalların doğru açı ile açılması ve açılan kanallar greftlerin doğru ekilmesi ile sonlandırılır.

SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANIR?

Saç kaybı, genetik, yaşlılık, stres ve hormonların değişikliği sonucu ortaya çıkmaktadır. Genelde ise genetik ve strese bağlı olarak oluşur. Erkeklerde ve kadınlarda 20 yaşından sonra saç ekimi uygulaması yapılabilir. Erkeklerde genellikle ön golf bölgesinden başlayarak geriye doğu giden bir dökülme yaşanır. Bazen de tepe bölgelerinde dökülme başlayabilir. Kadınlar da ise genellikle seyrelmiş bölgeyi sıklaştırma düşüncesi ile saç ektirme talebinde bulunurlar.

Bu yüzden saç ekimi, dönor bölgesi yeterli, açıklık alanı uygun, herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan ( kalp, tansiyon vs ) 20 yaş sonrası kişilere uygulamak mümkündür.

Saç ekimi, dönor bölgesi ,yani iki kulak arasında olan saçların yoğunluğu ve kalitesi yüksek olması operasyonun uygunluğu ve sonucu açısından son derece önemlidir.

SAÇ EKİMİNDE PRP DESTEĞİ.

İnsan vücudunda bir cok alandan kullanılan PRP, saç ekimi işlemi sırasında ve sonrasında oldukça etkili bir sonuç vermektedir.

FDA onaylı ve Amerikada kullanılan bir yöntemdir.

PRP Ne Demektir?

PRP insan kanında bulunan doğal plazma sıvısı anlamına gelmektedir. İnsan vücudunda da oldukça fazla trombasit barındırmaktadır. PRP,kullanılan kişinin kendi kanı olduğu için herhangi alejik reaksiyon olasılığı bulunmamaktadır.

Çalışmalar neticesinde PRP tedavisi saç, yüz, dekolte ve boyun bölgelerinde de uygulanmaktadır.

-Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.
-PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.
-Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.
-Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler.
-Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır.
Hastanın kendi vücudundan 150 cc civarında alınan kan, özel bir işlemden geçirilerek,kanda bulunan kırmızı kısım ve plazma kısmı ayrıştırılır. Plazma kısmı, saç ekimi esnasında ekim yapılacak bölgeye enjekte edilir. Dönor bölgesinden alınan kökler PRP li solüsyonda bekletilerek canlılıkları daha uzun süre korunur.
Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlar ve iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlar, yeni ekilen saç köklerini gençleştirir ve canlandırır.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Saç ekiminden 1 gün önce hastamız alkol ve kan sulandırıcı bir ilaç almaması gerekmektedir. Operasyona gelirken önden düğmeli veya fermuarlı ( gömlek vs ) bir giysi ile gelmeli. Hastamız operasyona mutlaka karnı tok bir şekilde gelmelidir. Operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. Hastamız bir gününü operasyona ayırmalıdır.
Operasyon esnasında hastamız film izleme, tablet telefon vb. imkanları olduğu için bu süreç düşünüldüğünden daha rahat geçmektedir.

SAÇ EKİMİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Saç ekimi sonrasında takip eden gün pansumanı yapılmaktadır. Bandaj çıkarılır ve solüsyonla pansuman yapılır. Operasyon sonrası saçlar nasıl yıkanacağız gösterilir. Saçların nasıl ve ne kadar yıkanacağı saç ekim ekibi tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatır.Saç ekim bölgesi açıkta kaldığı için,dış temastan ve etkilerden korumak gerekmektedir.(özellikle ilk 3 gün).
Ekim yapılan bölge elle kaşınmaması gerekmektedir. Kaşıntı önleyici sprey kullanılmaktadır. Saç ekim sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi 7-10 gün içerisinde gerçekleşir.
Ekilen saçlar 10. Günden itibaren dökülür. 3. Aydan itibaren çıkmaya başlar 6. Ayda süreç tamamlanır. Ekim sonrası ilk 15 gün ağır spor yapılmamalı, havuz, sauna kullanılmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Fue yöntemi ile yapılan  saç ekimi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Ekilen saçların bakımı gayet basittir. Hastanemizde size gösterilen şekilde ortalama 10 gün yıkamanız yeterlidir.

Ekilen saçlar 3 ay içinde sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Tüm saç köklerinin uzaması ise 6 ayı bulmaktadır.

Saçın çıkış istikametine doğru doğal bir ekim yapıldığı takdirde, istediğiniz yöne ve uzunluğa sahip olabilirsiniz.

Saçların 1 numaraya vurulması şart değil. Bu konuda sizin açıklığınız ve saç tipiniz önemlidir.

Operasyondan en önem verdiğimiz husus saçın çıkış yönü dikkate alınarak,çıkış istikametine doğru kanalların açılmasıdır.bu şekilde son derece doğal bir görünüme kavuşacaksınız.

Kökleri aldığımız yerden tekrar saç uzamaz. Kök tüm yapısı ile yeni yerinde uzamaya başlar. Dönor bölgesinden aldığımız saçlar doğru bir şekilde alınırsa,o bölgeden saç alındığı belli olmaz.

Ekilecek olan bölgenin ve aldığımız greft dokuların durumuna göre değişmektedir. Ortalama 6- 8 saat sürmektedir.

Dönor bölgesinden yeteri kadar greft doku bulunamazsa saç ekimi gerçekleştirilemez.

Sizi Arayalım