SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Sakal ve bıyık erkekler için en önemli aksesuarlardan biridir. Kaza stres veya başka bir sebepten dolayı sakalın çıkmaması veya seyrek çıkması halinde sakal ekimi operasyonuna ihtiyaç duyulur.Sakal ekiminde kullanılan yöntem saç ekimi ile aynıdır. Fue motoru ile iki kulak arasından alınan kökler ayrıştırılır ve ekim yapılacak bölgede kanallar açılarak ekim gerçekleştirilir.

SAKAL BIYIK EKİMİ NASIL YAPILIR?

Sakal ve bıyık ekiminde ortalama 1200 ile 3500 greft arasında bir ekim yapılır. Bölgesel sakal eksikliği varsa, diğer sakalların yoğunluğuna göre bir ekim gerçekleştirilir.

Sakal ve bıyık ekiminde uygulama esnasında kullanılan iğneler, batırıldığı yerden çıkan pıhtıdan dolayı hafif kırmızı bir görüntü oluşur ve ilk duşta o pıhtılar kaybolur. Ekilen sakallar 36 saat sonra yıkanır. Yıkama sonrası 4-5 günlük bir sakal görüntüsü oluşur. Ekimden sonra sakalar uzamaya başlar. Uzayan sakallar 1 hafta sonra makas ile kesilebilinir. 3 hafta sonra dökülmeye başlar ve 3 ay sonrasında ekilen sakal ve bıyık tekrar uzamaya başlar.

SAKAL BIYIK EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI

SAKAL BIYIK EKİMİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Sakal ve bıyık ekiminden 1 gün önce hastamız alkol ve kan sulandırıcı bir ilaç almaması gerekmektedir. Operasyona gelirken önden düğmeli veya fermuarlı ( gömlek vs ) bir giysi ile gelmeli. Hastamız operasyona mutlaka karnı tok bir şekilde gelmelidir. Operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. Hastamız bir gününü operasyona ayırmalıdır.
Operasyon esnasında hastamız film izleme, tablet telefon vb. imkanları olduğu için bu süreç düşünüldüğünden daha rahat geçmektedir.

SAKAL BIYIK EKİMİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Sakal ve bıyık ekimi sonrasında takip eden gün pansumanı yapılmaktadır. Bandaj çıkarılır ve solüsyonla pansuman yapılır. Operasyon sonrası sakal ve bıyıklarınızın nasıl yıkanacağı gösterilir. Nasıl ve ne kadar yıkanacağı ekip tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatır. Ekim bölgesi açıkta kaldığı için, dış temastan ve etkilerden korumak gerekmektedir.(özellikle ilk 3 gün).
Ekim yapılan bölge elle kaşınmaması gerekmektedir. Kaşıntı önleyici sprey kullanılmaktadır. Saç ekim sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi 7-10 gün içerisinde gerçekleşir.
Ekilen sakal ve bıyıklar 10. Günden itibaren dökülür. 3. Aydan itibaren çıkmaya başlar 6. Ayda süreç tamamlanır. Ekim sonrası ilk 15 gün ağır spor yapılmamalı, havuz, sauna kullanılmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Fue yöntemi ile yapılan sakal ve bıyık ekimi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Ekilen sakal ve bıyıkların bakımı gayet basittir. Hastanemizde size gösterilen şekilde ortalama 10 gün yıkamanız yeterlidir.

Ekilen sakal ve bıyıkalar 3 ay içinde sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Tüm köklerinin uzaması ise 6 ayı bulmaktadır.

Sakal ve bıyıkların çıkış istikametine doğru doğal bir ekim yapıldığı takdirde, istediğiniz yöne ve uzunluğa sahip olabilirsiniz.

Sakal ve bıyıkların kesilmesi şart değil. Bu konuda sizin sakal bıyık tipiniz önemlidir.

Operasyondan en önem verdiğimiz husus sakal ve bıyıkların çıkış yönü dikkate alınarak, çıkış istikametine doğru kanalların açılmasıdır. Bu şekilde son derece doğal bir görünüme kavuşacaksınız.

Kökleri aldığımız yerden tekrar saç uzamaz. Kök tüm yapısı ile yeni yerinde uzamaya başlar. Dönor bölgesinden aldığımız saçlar doğru bir şekilde alınırsa, o bölgeden saç alındığı belli olmaz.

Ekilecek olan bölgenin ve aldığımız greft dokuların durumuna göre değişmektedir. Ortalama 6- 8 saat sürmektedir.

Dönor bölgesinden yeteri kadar greft doku bulunamazsa saç ekimi gerçekleştirilemez.

Sizi Arayalım